Vetenskaplig teori och metod I

I kursen presenteras olika metodansatser inom samhällsvetenskaplig forskning samt vanligt förekommande datainsamlingstekniker inom forskningsområdet. Kursen introducerar även grundläggande kunskaper i vetenskapsteori, forskningsprocessen och vetenskapligt förhållningssätt.

Här behandlas även frågor om vilken typ av kunskap som är möjlig att nå med hjälp av olika metodansatser. Kursen ger träning i formulera forskningsfrågor samt att tillämpa kvantitativ ansats och kvantitativ analys genom att konstruera en enkät samt att bearbeta och analysera ett redan insamlat material.

Kursen samläses med studenter på Kandidatprogrammet i pedagogik med inriktning ledarskap och kommunikation (SLEKK) och Pedagogik I (PEG100).


Undervisning

Läsanvisningar, detaljerad kursplanering, etc. kommer att läggas upp på kursens Athena-sida. Antagna studenter som har aktiverat sitt studentkonto och blivit registrerade på kursen blir automatiskt deltagare på kursens Athena-sida.

Förväntade studieresultat, närvarokrav, uppgifter om examinationsform samt betyg, se kursplanen i sidans högerspalt.


Examinator

Christine Bendixen

Schema finns tillgängligt senast en månad före kursstart. Vi rekommenderar inte utskrift av scheman då vissa ändringar kan ske. Vid kursstart meddelar utbildningsansvarig institution var du hittar ditt schema under utbildningen.


Observera att kurslitteraturen kan ändras fram till två månader före kursstart.


Kursrapporter visas för de tre senaste kurstillfällena.







Kursansvarig

Christine Bendixen
E-post: christine.bendixen@edu.su.se

Utbildningsadministratör

Elin Backvall
E-post: elin.backvall@edu.su.se