Stockholms universitet

Hur är det att läsa Förskollärarprogrammet vid Stockholms universitet – egentligen?

Hej! Jag heter Linus och jag utbildar mig till förskollärare på Stockholms universitet. Är du också intresserad av att utbilda dig till förskollärare eller kanske nyfiken över hur det är att studera programmet på Stockholms universitet? Tveka då inte att ställa era frågor och funderingar ni har, så ska jag besvara de så gott jag kan!

 

 

Sök kurser och program 

Frågor och svar:

 

Fråga: Hej! Hur långa är praktikperioderna och får man välja själv vilken förskola man gör praktiken på? Är det samma praktikplats för alla fem perioder? /Jamie

Svar: Hej Jamie, kul att du frågar! Första VFU-tillfället är enbart 8 dagar och är mest till för att bekanta sig med yrket. De andra tillfällena är runt 21-23 dagar. Man får inte välja förskola själv utan man blir tilldelad en baserat på var man bor. 
Man är på samma förskola alla 5 tillfällen vilket jag personligen gillade eftersom man bildar relationer till både personalen och barnen vilket underlättade varje tillfälle när man kom tillbaka.

/Linus 
________________________________________________________________________

Fråga: Hej Linus. Jag är nyfiken på hur många män det är som studerar Förskollärarprogrammet på SU? Är dina planer efter examen att få jobb som förskollärare i Stockholm eller tänker du åka tillbaka till din hemstad och jobba där istället? /Kevin

Svar: Hej Kevin! Just nu tror jag att det är 3-4 män som började programmet samtidigt som mig och fortfarande är kvar. I början så var det förmodligen runt 10 men en del har hoppat av. När man blivit indelad i grupper på cirka 20 personer så är jag oftast ensam man, men det har hänt att vi har varit 2 män i samma grupp. Däremot har min VFU-förskola 5 manliga anställda, varav 2 av de pluggade tillsammans. Så det kan skildra sig mellan åren.

Efter examen så planerar jag på att jobba i Stockholm eller Göteborg! Har inte riktigt bestämt mig än.

Hoppas du fick svar på dina frågor!
/Linus 

________________________________________________________________________

Fråga: Hej Linus. Jag är intresserad av programmet och undrar om det går att kombinera med jobb. Hur många dagar i veckan ungefär skulle man kunna jobba som vikarie under en vanlig vecka och vet du om kan ha VFU på sin arbetsplats? /Robin

Svar: Hej Robin, kul att du frågar. Hur många dagar i veckan man kan jobba beror lite på vilken kurs man läser och hur mycket man själv anser att man behöver plugga inför seminarier och examinationer. Personligen så har jag kunnat jobba 2-3 dagar i veckan under vissa kurser där det är ungefär 2 seminarier i veckan. Sen finns det de kurser som är kortare och ungefär 3-4 seminarier/föreläsningar och då finns inte lika mycket tid för jobb. Överlag så anser jag att jag har rimligt mycket tid över till att kunna jobba extra som vikarie!

När det kommer till VFU så får man inte välja den plats man är på, utan man blir tilldelad en plats av SU. Därav så tror jag ej att du hade fått ha din VFU där du jobbar.

Jag hoppas att detta besvarade de frågor du hade.
Vänliga hälsningar
Linus Jönsson

________________________________________________________________________

På denna sida

themedMainArticlePageLayout

studentrekrytering_001
{
  "dimensions": [
    {
      "id": "department.categorydimension.subject",
      "name": "Global categories",
      "enumerable": true,
      "entities": [],
      "localizations": {}
    },
    {
      "id": "department.categorydimension.tag.Keywords",
      "name": "Keywords",
      "enumerable": false,
      "entities": [],
      "localizations": {}
    },
    {
      "id": "department.categorydimension.tag.Person",
      "name": "Person",
      "enumerable": false,
      "entities": [],
      "localizations": {}
    },
    {
      "id": "department.categorydimension.tag.Tag",
      "name": "Tag",
      "enumerable": false,
      "entities": [],
      "localizations": {}
    },
    {
      "id": "localcategorytree.su.se",
      "name": "Lokala kategorier för www.su.se",
      "enumerable": true,
      "entities": [],
      "localizations": {}
    },
    {
      "id": "webb2021.categorydimension.Keyword",
      "name": "Keywords (Webb 2021)",
      "enumerable": false,
      "entities": [],
      "localizations": {}
    }
  ]
}