Institutionen för slaviska och baltiska språk, finska, nederländska och tyska
Nypublicerat: Indo-European Afterlives: Interdisciplinary Perspectives on Life beyond Death
Ny bok utforskar hur tidiga indoeuropeiska samhällen föreställde sig döden och vad som finns bortom den.
Boken Indo-European Afterlives: Interdisciplinary Perspectives on Life beyond Death (2025, red. Jenny Larsson, Thomas Olander och Anders Richardt Jørgensen) har publicerats av Stockholm University Press.
Den är den den tredje och avslutande delen i serien Stockholm Studies in Indo-European Language and Culture. Boken finns tillgänglig både för nerladdning i EPUB- och PDF-format och som en fysisk bok.
Läs mer om boken Indo-European Interfaces på Stockholm University Press webbsida. DOI: https://doi.org/10.16993/bcw
Mer än hälften av världens befolkning talar idag ett av de indoeuropeiska språken, till exempel engelska, tyska, svenska, kurdiska och ryska. Men hur det gick till när språken spreds under förhistorisk tid är fortfarande en olöst gåta.
Senast uppdaterad: 17 november 2025
Sidansvarig: Centrum för indoeuropeiska språk- och kulturstudier