AI, Democracy and Plurality in a Time of Polarisation – möt 2025 års Right Livelihood-pristagare
Föreläsning
Datum: måndag 1 december 2025
Tid: 11.00 – 12.30
Plats: Aula Magna, Stockholms universitet
Centrum för globala Asienstudier vid Stockholms universitet välkomnar en av 2025 års Right Livelihood-pristagare, Audrey Tang – pionjär inom deltagande digital styrning och tidigare digitaliseringsminister i Taiwan – till en öppen föreläsning om hur AI kan stärka demokratin i stället för att undergräva den.
Föreläsningen och den efterföljande paneldiskussionen med forskare från Stockholms universitet hålls på engelska.
Evenemanget är kostnadsfritt och öppet för alla.
Mer information och länk till anmälan finns på engelska
Välkommen!
Du kan också titta på föreläsningen digitalt.
Om Audrey Tang
Audrey Tang är en medborgarhacker och teknolog som omformar system för det allmännas bästa. Som Taiwans cyberambassadör och första digitaliseringsminister, har hon visat hur teknik kan fördjupa tilliten och ge miljontals människor en direkt roll i att forma politiken. Efter att ha bevisat dessa system i Taiwan för hon nu vidare dessa metoder till resten av världen, och använder öppenhet och samskapande för att bekämpa polarisering och förnya demokratin.
Hon får Right Livelihood-priset 2025 för sitt arbete att ”främja användandet av digital teknik i syfte att stärka medborgare, förnya demokratin och läka klyftor i samhället.”
Mer om Audrey Tang (mestadels på engelska)
Om Centrum för globala Asienstudier
2 december välkomnas också fler Right Livelihood-pristagare till Stockholms universitet:
Law Students Bringing Climate Justice to the International Court of Justice
Senast uppdaterad: 26 november 2025
Sidansvarig: Kommunikationsavdelningen