Statistik och dataanalys II
Kursen består av två moment. Det första momentet fördjupar den multipla regressionen i kursen Statistik och dataanalys I till bl.a. icke-linjär regression med moderna tekniker från maskininlärning för att undvika överanpassning av data. Vidare introduceras regressionsmodeller med binära och räknevariabler som respons. Ett stort utrymme ges till modeller och metoder för analys av tidsseriedata. I det andra momentet får du lära dig hur man samlar in nya och bättre data genom t.ex. urvalsundersökningar.
Kursen läses på heltid, dagtid.
Kursen ingår i Statistik I men kan även läsas som fristående kurs.
Undervisning
Undervisningen består av föreläsningar och räkne- och datorövningar.
Kursinformation
Kursbeskrivning HT25 pdf, 340.2 kB.
Lärare höstterminen 2025
Kursansvariga
Valentin Zulj
Övningslärare
Ester Lagerlöf
Maria Bennis
Du hittar lärarens mottagningstider i länken ovan. Det går bra att mejla läraren och komma överens om en tid, om du vill träffas utanför mottagningstiden.
Examination
Kunskapskontrollen sker genom skriftliga prov och skriftliga redovisningar av gruppuppgifter.
Lärare höstterminen 2025
Kursansvariga
Övningslärare
Om du har frågor kring att studera vid Statistiska institutionen, Stockholms universitet, kontakta vår studie- och karriärvägledare.








