Stockholms universitet

Forskningsprojekt Utbildning och andra resor

Denna avhandling inom utbildningsfilosofi utmanar den vanliga föreställningen att utbildning främst är ett verktyg för att uppnå specifika, förutbestämda mål. Den belyser hur detta instrumentella synsätt kan begränsa utbildningens mening genom att reducera den till uppsättning resultat, snarare än att utforska dess djupare betydelse i människans liv.

Young woman lying on her back in a park reading a book.
Foto: Dotshock

Det finns en tendens idag att se utbildning som ett verktyg för ekonomisk tillväxt och välstånd, ett synsätt som starkt förespråkar de instrumentella målen med utbildning, istället för dess betydelse och plats i våra liv. Detta perspektiv är också ett som de dominanta paradigmerna nyliberalismen och ”new public management” propagerar för, vilket gör utbildning till ett reduktivt, instrumentellt, kundinriktat begrepp, som på det sättet internaliserar fasta och förutbestämda mål.

Som ett alternativ föreslår avhandlingen att vi ser utbildning som en gemensam resa - öppen, pågående och formad av relationer med andra. Detta synsätt uppmuntrar till nyfikenhet, självreflektion och tanken att lärande inte bara handlar om resultat, utan om vilka vi blir tillsammans.

 

Avhandlingen i fulltext (Open access):

 Utbildning och andra resor – jaget, den andre och Stanley Cavells moralisk perfektionism

Projektbeskrivning

Det finns en tendens idag att se utbildning som ett verktyg för ekonomisk tillväxt och välstånd, ett synsätt som starkt förespråkar de instrumentella målen med utbildning, istället för dess betydelse och plats i våra liv. Detta perspektiv är också ett som de dominanta paradigmerna nyliberalismen och ”new public management” propagerar för, vilket gör utbildning till ett reduktivt, instrumentellt, kundinriktat begrepp, som på det sättet internaliserar fasta och förutbestämda
mål. För att uppfylla dessa mål lutar sig utbildningsplanering mot antaganden som underminerar den mänskliga erfarenhetens komplexitet och förbiser den Andre som begrepp.

Mitt mål med den här avhandlingen är att tydliggöra filosofiska grunder till dessa problem och föreslå ett alternativt ickeinstrumentellt perspektiv på utbildning baserat på Stanley Cavells begrepp emersonsk moralisk perfektionism, vilket inbegriper idén om utbildning som en resa. Cavell hävdar att EMP rör sig kring två huvudteman.

Det första temat handlar om hur det mänskliga jaget alltid är i varande – som på en utbildningsoch utvecklingsresa. Det andra temat handlar om att vi sätter ut på denna resa tillsammans med den Andre, som finns med på resan genom att anta skepnaden av en ”vän”.

Sammanfattningsvis är målen med avhandlingen följande:

  1. Definiera vad jag anser vara två sammanvävda problem med hur utbildning genomförs idag, problem som är förkroppsligade i en dominant instrumentell och rationell planeringsprincip, som stärks av nyliberal policy. Dessa problem utgör grundläggande brister i vårt utbildningssystems filosofiska grund.
  2. Presentera begreppet utbildning som en resa, som ett icke-instrumentellt perspektiv på att tänka kring och överväga vad utbildning innebär. Begreppet grundar sig i Stanley Cavells perfektionism, som han benämner emersonsk moralisk perfektionism.
     

Projektmedlemmar

Projektansvariga

Rama Alshoufani

Doktorand

Institutionen för pedagogik och didaktik
Rama Alshoufani

Medlemmar

Klas Roth, huvudhandledare

Institutionen för pedagogik och didaktik

Publikationer

Nyheter

researchProjectPageLayout