Stockholms universitet

Forskningsprojekt Klimatförändringar och samhällskunskapsundervisning som utvecklar kunskap, handling och hopp

Det här forskningsprojektet syftar till att utveckla samhällskunskapsundervisning om klimatförändringar med fokus på lösningar. Målet är att ge unga människor en känsla av hopp och tro på att de kan göra skillnad.

Projektbeskrivning

En central utgångspunkt i projektet är att undervisning om lösningar på klimatförändringar – som miljöskatter, subventioner, lagstiftning och förbud – är avgörande för att skapa verklig förändring. Genom en sådan undervisning får elever kunskap som är central för att minska klimatförändringar och främja innovation – en form av medborgarkunskap som också stärker deras framtidstro.

Syftet med projektet är därför att utveckla och pröva undervisning som fokuserar på konkreta lösningar med direkt betydelse för hur vi kan minska klimatutsläpp och klimatanpassa samhället. Vi ser ett tydligt behov av att stärka samhällskunskapsundervisningen i denna riktning eftersom forskningen fortfarande är mycket begränsad. Det gör projektet angeläget, och den nya kunskapen kommer att ha direkt betydelse för undervisningen.

Sedan 2022 har vi genomfört tre undervisningsomgångar i årskurs 9, där vi testat och utvärderat innehållet med hjälp av jämförande interventioner med både för- och eftertester. Resultaten är mycket lovande och visar en tydlig kunskapsökning, särskilt när eleverna använder begreppskartor.

Undervisningen är utformad utifrån forskning om begreppsbildning och bygger på tre grundläggande komponenter: tydliga förståelsemål, centrala begrepp och konkreta exempel. (Se mer under rubriken ”Mer om projektet”).

Här är vi som jobbar i projektet

Från vänster: Aida Tvrtkovic , Mariaskolan, Cecilia Klang, Källängens skola, Hannes Suomela, Kunskapsskolan, Andreas Bergh, Nationalekonomiska institutionen, Lunds universitet, Cecilia Lundholm, IÄD, Stockholms universitet, Caroline Ignell, IPD, Stockholms universitet och Jakob Tollin, Viktor Rydbergs samskola. Saknas på bilden: Anna Bendz, Statsvetenskapliga institutionen, Göteborgs universitet. Foto: Privat.

Projektmedlemmar

Projektansvariga

Cecilia Lundholm

Professor

Institutionen för ämnesdidaktik
Cecilia Lundholm

Medlemmar

Andreas Bergh

Universitetslektor

Lunds universitet
Andreas Bergh

Anna Bendz

Docent

Göteborgs universitet
Anna Bendz

Caroline Ignell

Universitetslektor

Institutionen för pedagogik och didaktik
Caroline Ignell

Peter Davies

Professor

School of Education, University of Birmingham
Peter Davies

Sverker Jagers

Professor

Statsvetenskapliga institutionen, Göteborg universitet

Mer om projektet

researchProjectPageLayout