Forskargrupp Tidig litteracitet i ett digitaliserat samhälle – TiLit
Forskargruppen studerar barns tidiga litteracitetsutveckling med fokus på undervisningens utformning och användning av olika resurser. Genom tvärvetenskapliga perspektiv bidrar gruppen med kunskap som kan stärka elevers möjligheter att utveckla läs- och skrivförmåga.
Gruppbeskrivning
Forskargruppen fokuserar på elevers tidiga litteracitetsutveckling, vilket omfattar både grundläggande läs- och skrivfärdigheter samt möjligheter till fortsatt utveckling av textkompetenser. Med utgångspunkt i flera teoretiska perspektiv på språk och kommunikation strävar vi efter att bidra med kunskap om hur barns litteracitetsutveckling kan främjas genom både digitala och analoga resurser.
Ett centralt perspektiv i vår forskning är att förstå vilka möjligheter elever i de tidiga skolåren har att utveckla sin litteracitet. Vi undersöker särskilt hur undervisningens utformning och valet av lärresurser påverkar dessa möjligheter. Ett övergripande mål är att bidra till utformningen av klassrumspraktiker som stödjer alla elevers möjligheter att utveckla grundläggande läs- och skrivfärdigheter och mer avancerade textkompetenser.
Vi välkomnar tvärvetenskapliga perspektiv och möten. I gruppen diskuterar vi forskning utifrån empiriska resultat, men också med teoretiska och metodologiska utgångspunkter. En viktig del av vårt arbete är att presentera och gemensamt diskutera texter under utveckling samt att vidareutveckla projektidéer. Vi bjuder även in forskare, både nationellt och internationellt, för att dela med sig av sin forskning.
Alla intresserade är varmt välkomna att delta i de möten vi arrangerar.
Gruppmedlemmar
Gruppansvariga
Kristina Danielsson
Professor

Susanne Kjällander
Universitetslektor

Medlemmar
Carina Hermansson
Professor (i svenska med didaktisk inriktning)

Maria Westman
Lektor

Petra Anna Petersen
Lektor
