Kurspaket Svenska som andraspråk I
Våra kurser i svenska som andraspråk vänder sig främst till dig som ska undervisa i ämnet. Du kan läsa upp till 90 hp svenska som andraspråk på grundnivå inom våra tre kurspaket. Kurspaket I ger dig grunderna i hur flerspråkighet ser ut i dagens samhälle och hur lärandet för barn och vuxna i svenska som andraspråk bäst kan stöttas.

Hur ser två- och flerspråkigheten egentligen ut i Sverige idag? Vilka faktorer påverkar barn, ungdomar och vuxna när de ska lära sig svenska? Vilka hinder och möjligheter finns det i skolan, på myndigheter och på företag?
Kurspaket I ger dig grundläggande kunskap om dagens komplexa språksamhälle, hur svenskan både skiljer sig från och liknar andra språk, om läsande och skrivande hos andraspråkstalare och hur skolor och organisationer kan arbeta med undervisning i svenska som andraspråk.
Det här första kurspaketet passar dig som på något sätt arbetar med människor som lär sig svenska, antingen i skolan, inom myndigheter eller företag. När du klarat alla fyra kurserna i kurspaketet är du som har en lärarexamen behörig att undervisa inom svenska för invandrare (sfi). Du som har en lärarexamen mot grundskolans årskurs 1-3 eller 4-6 blir behörig att undervisa i svenska som andraspråk i dessa årskurser.
I kurspaket I ingår följande fyra kurser. På de länkade kurssidorna kan du läsa mer om varje kurs:
Flerspråkighet - individ och samhälle (USS101) 7,5 hp
Svenskans grammatik i tvärspråkligt perspektiv (CTS112) 7,5 hp
Andraspråksinlärning och tvåspråkig utveckling (CTS103) 7,5 hp
Språk, undervisning och lärande (USS104) 7,5 hp
- Observera att våra kurser vänder sig till dig som ska undervisa i svenska som andraspråk, inte till dig som vill utveckla din egen svenska. I kurserna ingår ingen egen språkfärdighetsträning.
Vårterminen 2025 startade kurspaket I på:
- Halvfart på distans
Höstterminen 2025 startar kurspaket I på:
- Helfart dagtid på campus
- Halvfart kvällstid på campus
- Halvfart på distans
-
Kursupplägg
När kursen startat används Stockholms universitets nätbaserade lärplattform Athena för kursinformation, kursuppgifter och inlämningar.
Undervisning
Kurspaketets kurser ges både som campusförlagda kurser och som distanskurser.
Campusförlagd kurs:
Undervisningen sker i form av föreläsningar och seminarier. Salstentamen genomförs på campus.
För mer information om till exempel närvarokrav, se kursplanen för respektive kurs.
Distanskurs:
Undervisningen sker i form av träffar på Zoom och aktiviteter i kursplattformen. Salstentamen genomförs på campus.
För mer information om till exempel närvarokrav, se kursplanen för respektive kurs.
-
Schema
Schema finns tillgängligt senast en månad före kursstart. Vi rekommenderar inte utskrift av scheman då vissa ändringar kan ske. Vid kursstart meddelar utbildningsansvarig institution var du hittar ditt schema under utbildningen.- Schema USS100 VT 2025 Termin 2: Kvällstid, campus, 50%
- Schema USS100 VT 2025 Termin 2: Dagtid, distans, 50%
- Schema USS100 VT 2025 Termin 1: Dagtid, distans, 50%
- Schema USS100 HT 2024 Termin 2: Dagtid, distans, 50%
- Schema USS100 HT 2024 Dagtid, campus, 100%
- Schema USS100 HT 2024 Termin 1: Kvällstid, campus, 50%
- Schema USS100 HT 2024 Termin 1: Dagtid, distans, 50%
-
Kontakt
Studievägledning och -administration – Svenska som andraspråk (sva)- Besöksadress
Hus P, Arrhenius
Rum P 318, plan 3
Svante Arrhenius väg 20 A
- Administrerar och studievägleder
Kurspaket I
Kurspaket III med didaktisk inriktning
Lärarlyftet
- Mottagningstider
Efter överenskommelse.
- Telefontider
Måndag 13-14
Torsdag 10-11