Svenska I
Vill du vrida och vända på svenska språket? Vill du kunna skriva, tänka, läsa och analysera svenska på svenska? Eller behöver du komplettera din lärarutbildning med djupgående kunskaper om vårt språk? Då är kursen Svenska I något för dig!

Hur fungerar egentligen svenskan i teori och praktik, i form och funktion, för individen och samhället? Kursen Svenska I tar upp grunderna i svenska språket och ger dig vassa och viktiga verktyg för att kunna förstå vårt språk inifrån och utifrån. Du lär dig bland annat hur dagens svenska språksamhälle ser ut, varför vi talar på olika sätt i olika situationer, hur vår grammatik fungerar och vad som avgör om texter och bilder är begripliga för de tänkta mottagarna. Dessutom lär du dig analysera talad och skriven svenska ur en rad perspektiv.
Vem vänder sig Svenska I till?
Kursen vänder sig till dig som är intresserad av svenska språket på ett eller annat sätt. Här få du chans att fördjupa dina kunskaper i och om ämnet, och lägga en stabil grund för kommande studier och arbete. Vare sig om du vill bli lärare, skribent, journalist, forskare eller bara allmän expert på svenska språket!
Efter Svenska I kan du fördjupa dig ännu mer genom att läsa Svenska II, för att sedan gå vidare till Svenska – kandidatkurs. Allt som allt 90 hp.
Tänk på att detta är en kurs om svenska, inte i svenska. Du måste alltså behärska svenska väl i tal och skrift. Grundläggande färdighetsträning ingår inte.
-
Kursupplägg
Delkurser
VT2023 ges följande delkurser:
- Muntlig framställning, 3,5 hp
- Skriftlig framställning, 4 hp
- Sociolingvistik och samtalsanalys, 7,5 hp
- Svenska språkets struktur, 7,5 hp
- Textanalys och multimodalitet, 7,5 hp
Från HT2023 ges följande delkurser:
- Det svenska språksamhället, 3,5 hp
- Skriftlig framställning, 4 hp
- Sociolingvistik och samtalsanalys, 7,5 hp
- Svenska språkets struktur, 7,5 hp
- Textanalys och multimodalitet, 7,5 hp
Se kursplanen för detaljer.
Undervisning
- Undervisningen ges i form av föreläsningar och seminarier.
- All undervisning är obligatorisk.
Se kursplanen för mer information.
Viktig studieinformation
Viktig studieinformation (Svefler 2021-09-01) (803 Kb)
Examination
Se kursplanen.
Betygskriterier
Observera att betygskriterier kan ändras fram till kursstart.
Betygskriterier NS1081, gäller från VT23 (184 Kb)
Examinator
HT22 Examinatorer Institutionen för svenska och flerspråkighet (256 Kb)
VT23 Examinatorer Institutionen för svenska och flerspråkighet (234 Kb)
-
Schema
Schema finns tillgängligt senast en månad före kursstart. Vi rekommenderar inte utskrift av scheman då vissa ändringar kan ske. Vid kursstart meddelar utbildningsansvarig institution var du hittar ditt schema under utbildningen. -
Kurslitteratur
Observera att kurslitteraturen kan ändras fram till två månader före kursstart. -
Kursrapporter
-
Möt oss
Möt våra studenter
Jag ser svenska som en kurs som alla egentligen borde läsa.
Foto: Daniel Brånn- Jag håller just nu på att samla poäng till min kandidat inom litteratur och jag valde Svenska 1 som en av kurserna. Den första anledningen var för att det är en bra kurs att ha under bältet, och för det andra tänkte jag att det är smart att läsa svenska på universitetsnivå eftersom jag vill komma in i förlagsbranschen. Jag ser svenska som en kurs som alla egentligen borde läsa. Det har hjälpt mig otroligt mycket både muntligt och skriftligt, något som är väldigt viktigt att man behärskar på universitetet när man till exempel ska skriva uppsatser eller hålla föredrag. Det som är extra roligt är hur man märker att lärarna verkligen brinner för sitt ämne, vilket gör hela kursen mer intressant och engagerade.
Olivia Eliasson
Kursen har gett mig nya, riktigt bra verktyg.
Foto: Daniel Brånn
- Jag har haft väldigt kul på Svenska I och vi har haft engagerade och enastående lärare. Kursen har gett mig nya, riktigt bra verktyg när det gäller att skriva och analysera både talad och skriven svenska. Jag tycker också att Svenska I över huvud taget har frigjort mitt skrivande. Sociolingvistik och textanalys är också fascinerande och ger värdefulla insikter om hur man forskar och om hur vi kommunicerar med varandra.
Alexander Volk
-
Kontakt
Studievägledning/utbildningsadministration – Svenska och nordiska språk- Besöksadress
Hus D, Södra huset
Rum D 621, plan 6
Universitetsvägen 10 D
- Mottagningstider
Efter överenskommelse.
- Telefontider
Tisdag 10–11 och 15–16
Torsdag 10–11
- Avvikande mottagningstider
Stängt måndag 5 juni och på nationaldagen tisdag 6 juni.