Forte-finansiering till forskning om sjukfrånvaro bland undersköterskor
Hur kan arbetsvillkoren för undersköterskor i äldreomsorgen förbättras – och vad ligger bakom den höga sjukfrånvaron i yrket? Det ska ett nytt forskningsprojekt ta reda på. Projektet har beviljats finansiering av Forte inom området arbetsliv, och leds av Karin Hederos, Anna Sandberg och Ylva Moberg.
Karin Hederos, Ylva Moberg och Anna Sandberg. Foto: Magnus Dahl
Undersköterska inom äldreomsorgen är Sveriges vanligaste yrke – men också det med högst sjukfrånvaro. Projektet omfattar fyra delstudier som bland annat ska undersöka betydelsen av delade turer, hot och våld i arbetet, graviditet och föräldraskap samt vad undersköterskor själva värderar högst när det gäller förbättrade arbetsvillkor.
– Det handlar om att förstå både orsakerna till sjukfrånvaron och vilka förändringar som faktiskt skulle göra störst skillnad i vardagen för undersköterskorna, säger Anna Sandberg.
Forskarna kommer att använda registerdata och enkätundersökningar, och målet är att ta fram konkreta rekommendationer som kan bidra till en mer hållbar arbetsmiljö och stärkt omsorgskvalitet.
Forskningen vid den socialpolitiska avdelningen inkluderar studier av förklaringar till välfärdsstatens utveckling liksom socialpolitikens effekter på individuell och samhällelig nivå, ofta i ett internationellt komparativt perspektiv och med kvantitativa forskningsmetoder.
Arbetsmarknadsekonomi är ett mycket brett ämnesområde. Utöver forskning rörande arbetsmarknadsutfall som löner och sysselsättning studeras inom AME såväl grund- som högre utbildning, hälsa, skatter och inkomstöverföringar, politik, brott och straff, och jämställdhet.