Vilt, vackert och vågat – Tre decennier med ADAS teater och den besjälade kroppen
Teatervetaren Sandra Grehn är redaktör för en ny antologi om frigruppen ADAS teater i Göteborg.
Boken ges ut vid Konstepidemin Förlag 2025. Omslagsfoto: Ola Kjelbye
I över tre decennier har ADAS teater i Göteborg ägnat sig åt en fysisk teaterpraktik som ständigt utforskar nya perspektiv på den besjälade kroppens livsvillkor. Ibland genom att vända sig till det mycket konkreta materiella. Det handlar om att skapa rum för nya perspektiv och möten – och om att sträva efter en scenkonst som är komplex och vidgande.
Skribenterna i boken är Annika B Lewis, Kajsa Widegren, Josephine Gray, Astrid von Rosen, och Sandra Grehn. I fem olika texter, från fem olika blickar, försöker de fånga några av många tänkbara perspektiv på ADAS teaters fysiska teaterpraktik. Det handlar om att lyfta fram nya möjliga berättelser, om att skapa närvaro, att utforska röstens olika dimensioner eller att förstå den mänskliga kroppen som sitt eget vittne. Det handlar också om att använda forskning och intervjuer som metod för att skapa nya arkiv, och om att våga närma sig det allra svåraste.
Sandra Grehn. Foto: Privat
Sandra Grehn är doktor i litteraturvetenskap/teatervetenskap och arbetar som studierektor och vikarierande universitetslektor i teatervetenskap vid Institutionen för kultur och estetik. Hon intresserar sig i sin forskning för dekoloniala och ekokritiska scenkonstpraktiker. 2025–2026 arbetar hon med forskningsprojektet "Iscensättningar av det mer-än-mänskliga i Göteborgs professionella scenkonst för barn och unga".