Fokus på systematiskt utvecklingsarbete på Specialpedagogikens dag 2025

Onsdag 12 mars 2025 samlas forskare och specialpedagoger digitalt för en konferens om hur förskolor och skolor kan utvecklas för att möta alla barns och elevers behov. Temat för årets upplaga av Specialpedagogikens dag är ”Systematiskt utvecklingsarbete i förskola och skola”. Programmet bjuder på ett brett spektrum av möjligheter för förbättringsarbete.

Grupparbete.
Foto: Mostphotos

Den årliga konferensen Specialpedagogikens dag, i regi av Specialpedagogiska institutionen, Stockholms universitet, är kostnadsfri och tillgänglig för alla. Hela dagen teckenspråkstolkas och direkttextas. 

– Vi anordnar Specialpedagogikens dag varje år för att vi vill dela med oss av ny kunskap inom specialpedagogik, berättar Jenny Wilder, prefekt på Specialpedagogiska institutionen. Det här blir sjuttonde gången i rad som vi arrangerar konferensen. Det är extra kul att Specialpedagogikens dag brukar vara väldigt välbesökt, ofta med flera tusen deltagare. Konferensen i år bjuder på en rik blandning av rön från både forskning och praktik.

Jenny Wilder.
Jenny Wilder

Höjdpunkter i programmet

Niclas Rönnström, docent vid Stockholms universitet, belyser de ökade kraven på skolors förmåga att hantera mångfald och att leverera utbildning av hög kvalitet för alla elever. Med utgångspunkt i både lagkrav och praktiska förutsättningar, lyfter han fram hur skolledare kan tänka nytt kring organisation och samarbete.

Hur elevernas aktuella kunskaper och behov kan fungera som katalysatorer för undervisningsutveckling, presenteras av Anette Jahnke från Ifous. Med exempel från aktionsforskning och datadrivna arbetssätt visar hon hur skolans vardagsutmaningar kan fungera som en motor för förändring.

Sven Persson, seniorprofessor vid Malmö universitet, belyser hur pedagogiska relationer kan utvecklas med observationer och aktionslärande. Genom att analysera interaktioner mellan barn och personal kan förskolans kvalitet höjas och varje barn få stöd att utvecklas utifrån den egna potentialen.

Tillit en förutsättning

Vikten av tillit mellan skolans alla professioner lyfts fram av Ulf Jederlund, lektor vid Specialpedagogiska institutionen. Han presenterar hur tillit till både ledning och kollegor kan skapa förutsättningar för kollektivt lärande och för hållbara förbättringar.

– Lärare, speciallärare, specialpedagoger, elevassistenter, lektorer och psykologer med många fler, kommer att få ta del av aktuell forskning om specialpedagogik och höra om nya erfarenheter och lärdomar, säger Ulrika Norburg, lektor och moderator för dagen. Med Specialpedagogikens dag 2025 skapar vi en plattform för dialog kring hur vi kan stärka inkluderande uppdrag. Det kommer att bli en givande dag!

Ulrika Norburg
Ulrika Norburg

Specialpedagogiska skolmyndigheten, SPSM, håller som vanligt i ett eftermiddagsspår med ett eget program. Tillsammans med Skolverket samtalar de också om kvalitetsdialoger i systematiskt utvecklingsarbete.

Rektorer från Magelungen grundskola erfarenheter av att leda utvecklingsarbete med kultur, ansvar och förbättringsanda i centrum. Och Arijana Bajric-Gredelj, enhetschef för Verksamhetsutveckling, Katrineholm, talar om att utveckla specialpedagogik som hela skolans ansvar.

Dessutom kommer filosofie doktor Lisa Fohlin att belysa möjligheter och utmaningar för implementeringar av utvecklingsprojekt och Helena Eriksson, lektor vid Stockholms universitet, att lyfta fram exempel på underutvisningsutvecklande forskning. 

Dagen avslutas med en paneldiskussion.  

Ta del av hela programinnehållet och anmäl dig: 
Specialpedagogikens dag 2025
 

eventNewsArticle

standard-article

false

{
  "dimensions": [
    {
      "id": "department.categorydimension.subject",
      "name": "Global categories",
      "enumerable": true,
      "entities": [],
      "localizations": {}
    },
    {
      "id": "department.categorydimension.tag.Keywords",
      "name": "Keywords",
      "enumerable": false,
      "entities": [],
      "localizations": {}
    },
    {
      "id": "department.categorydimension.tag.Person",
      "name": "Person",
      "enumerable": false,
      "entities": [],
      "localizations": {}
    },
    {
      "id": "department.categorydimension.tag.Tag",
      "name": "Tag",
      "enumerable": false,
      "entities": [],
      "localizations": {}
    },
    {
      "id": "Specialpedagogiska.lokala.kat",
      "name": "Lokala kategorier Specped",
      "enumerable": true,
      "entities": [],
      "localizations": {}
    },
    {
      "id": "webb2021.categorydimension.Category",
      "name": "Globala kategorier Nyheter (Webb 2021)",
      "enumerable": true,
      "entities": [],
      "localizations": {}
    },
    {
      "id": "webb2021.categorydimension.Label",
      "name": "Tema (Webb 2021)",
      "enumerable": true,
      "entities": [],
      "localizations": {}
    },
    {
      "id": "webb2021.categorydimension.Label.en",
      "name": "Themes (Webb 2021)",
      "enumerable": true,
      "entities": [],
      "localizations": {}
    },
    {
      "id": "webb2021.categorydimension.Keyword",
      "name": "Keywords (Webb 2021)",
      "enumerable": false,
      "entities": [],
      "localizations": {}
    }
  ]
}