Introduktion för nya ämneslärare
Informationsträff
Datum: fredag 29 augusti 2025
Tid: 09.00 – 12.00
Plats: Hörsal 2 - Frescati, Södra huset, plan 3
Du som ska gå ämneslärarprogrammet erbjuds en introduktion som kommer att underlätta starten på dina studier. Vi ses den 29 augusti.

Inför terminsstart anordnar Institutionen för ämnesdidaktik en introduktion för alla som är nyantagna till ämneslärarprogrammets olika inriktningar. Bland annat går vi då igenom studiegången och berättar hur de olika kurserna och terminerna bildar den helhet som ger dig förutsättningar att bli en professionell lärare. Du kommer att få möta lärare och nuvarande studenter och höra om livet som student, och du får även tillfälle att ställa frågor till studievägledare och utbildningsadministratörer.
Du har en rolig men tuff studietid framför dig och studierna rivstartar direkt när terminen börjar. För att din studiestart ska bli så bra som möjligt rekommenderar vi därför att du förbereder dig genom att delta i introduktionen. Välkommen!
Preliminärt program
Plats: Hörsal 2 - Frescati, Södra huset, plan 3
Hitta till Södra huset (Google Maps)
FREDAG 29 AUGUSTI |
|
---|---|
09.00 |
Välkomna till ämneslärarutbildningen! |
09.05 |
Vad behöver en lärare kunna? Översikt av utbildningen |
09.40 |
VFU - Verksamhetsförlagd utbildning på skolor |
09.50 |
Varför vill du bli lärare? Samtal i smågrupper |
10.00-10.15 |
Paus |
10.15 |
Att vara ämneslärarstudent - en studentrepresentant berättar |
10.25 |
Föreningen Lärarstudenterna (LäS) |
10.35 |
Stockholms Studenters IF (SSIF) |
10.45 |
Studie- och språkverkstaden |
10.55 |
Studenthälsan |
11.05 |
Studentkåren vid Stockholms universitet |
11.10-11.15 |
Paus (kort bensträckare) |
11.15 |
Studievägledningen och utbildningsadministrationen |
11.45 |
Avslutning |
Senast uppdaterad: 7 maj 2025
Sidansvarig: Institutionen för ämnesdidaktik