Det globala klassrummet – när alla lärare alltid arbetar med svenska språket i alla ämnen
När nästan alla elever i en skola har ett annat modersmål än svenska, kan det vara en tuff utmaning i undervisningen. Västerholms friskola i Skärholmen har arbetat aktivt med att svenskan ska genomsyra all undervisning oavsett ämne och utövas av alla lärare och övrig pedagogisk personal, inte bara av svensklärarna. All undervisande personal har gått Skolverkets uppdragsutbildning "Det globala klassrummet", som bland annat ges av Stockholms universitet.

Västerholms friskola har ca 800 elever från förskoleklass till årskurs 9, varav knappt 95 procent har uppgett ett annat modersmål än svenska. Den övervägande delen, ungefär 85 procent, har utländsk bakgrund, vilket innebär att båda föräldrarna eller eleven själv är född utanför Sveriges gränser. Ca 550 elever får modersmålsundervisning, som ges av ett tjugotal lärare som tillsammans undervisar i 28 språk.
Språk genomsyrar allt!
Det är en stor utmaning för samtliga lärare i alla ämnen att undervisa elever som har så varierande språkbakgrunder och -kunskaper – samtidigt är språkkunskaper väldigt viktigt då det är en av faktorerna som påverkar måluppfyllelse i alla skolämnen. Det varierar om eleverna kommer från studievana hem eller inte, men enligt skolledningen är det viktigt att eleverna inte ska uppleva att studievana är avgörande för goda resultat.
– Skolan har som verksamhetsmål att alla ska lyckas med sina studier och komma in på sitt förstahandsval till gymnasiet, säger skolchef Tina Bondesson.
Öka kompetensen i hela kollegiet
De senaste åren har Västerholmsskolans skolledning diskuterat hur man skulle kunna öka kompetensen i kollegiet så att alla ämneslärare kan arbeta språkutvecklande med svenskan inom alla ämnen, och inte bara enskilda språklärare.
– Jag hörde talas om kursen "Det globala klassrummet" och via Skolverket fick jag kontakt med Stockholms universitet, berättar rektor Joakim Steinholtz.

Tillsammans med universitetslärarna Marie Nelson och Susan Sayehli har skolchef Tina Bondesson och rektor Joakim Steinholtz under läsåret 2023/2024 arbetat med kursen "Det globala klassrummet". Västerholmsskolan har ca 70 lärare och annan pedagogisk personal som bibliotekarier och lärare på fritidshemmen, som alla har involverats i arbetet.
– Arbetet startade redan innan överenskommelsen var gjord med Skolverket om kursen, berättar rektor Joakim Steinholtz. Vi tror på att alla ska involveras från början, såväl all pedagogisk personal som elevernas föräldrar. Vi förklarade tidigt vårt mål och förutsättningarna för att det skulle fungera, och uppdaterade alla hela tiden allt eftersom – att vi sökt uppdragsutbildningen, att vi väntade på svar, och till slut att vi fått ja till kursen. Den pedagogiska personalen har dessutom fått en timmes schemalagd lästid i veckan till kurslitteraturen, säger rektor Joakim Steinholtz.
Kursen i sig är kostnadsfri för Västerholms friskola då det är Skolverket som betalar Stockholms universitet.
Hur får man tiden att räcka till?
Hur ska man då göra så att alla lärare och övrig pedagogisk personal kan gå kursen under ett helt läsår, utan att det blir en massa avbrott för eleverna? I samråd med Stockholms universitet bestämdes att de fysiska träffarna skulle ske på Västerholmsskolan, så personalen inte behövde åka till universitetet i Frescati. Dessutom hade man ett par digitala träffar med olika forskare. Under ett läsår har lärarna fem studiedagar, men då kursen har sex stycken träffar, tog de en dag från sommarlovet i augusti. Det innebar att de behövde tidigarelägga terminsstarten med en dag.
– Då var det jätteviktig att få med föräldrarna på det, då många reser på semester till sina hemländer i augusti, berättar skolchef Tina Bondesson.
Alla har varit så engagerade och positiva!

Allt på skolan görs kollegialt; alla ska vara med. Det är en stor skola med tre byggnader, och personalen är vana att göra saker tillsammans.
– Det handlar om kollegialt lärande, att lyssna, se och ställa frågor om vad de gjort tillsammans, fortsätter skolchef Tina Bondesson.
Skolans lärare arbetar till vardags i lärarlag. Universitetslärarna Marie Nelson och Susan Sayehli delade in skolans personal i grupper oavsett lärarlag, som fick uppgifter att arbeta med mellan träffarna.
– Lärarna och den pedagogiska personalen har arbetat hårt – de har skrivit PM, diskuterat vid träffarna under det senaste året och förberett postrar till en postersession, säger Susan Sayehli.
– Alla har varit så engagerade och positiva! bekräftar Marie Nelson.
Språkinlärning ska vara lustfyllt

Samma dag i juni som lärarna skulle gå på sin sommarledighet, var det dags för dem att vid en postersession visa sina resultat från kursen eller hur de arbetar med språkutveckling i sin undervisning. Sammanfattningsvis handlar det om att omfamna allt – det är mycket högläsning och många bilder.
– Språk genomsyrar allt! konstaterar rektor Joakim Steinholtz.
Tre viktiga tips för att lyckas med språksatsning i undervisningen
- Förankra hos kollegiet och hos föräldrarna/vårdnadshavarna.
- Skapa tid och förutsättningar för att kunna genomföra det.
- Inkludera alla, inte bara svensklärarna utan alla ämneslärare. Exkludera inte, utan alla med pedagogisk uppdrag ska med, som t.ex. bibliotekarier.
(Västerholmsskolans rektor Joakim Steinholtz.)
Kontakt
Institutionen för svenska och flerspråkighet vid Stockholms universitet är ett av de lärosäten som ger kursen på uppdrag av Skolverket:
Det globala klassrummet
Kontakt samordnare för uppdragsutbildning Mikael Kalm vid Institutionen för svenska och flerspråkighet:
Uppdragsutbildning
Senast uppdaterad: 13 december 2024
Sidansvarig: Institutionen för svenska och flerspråkighet