Samverkan ger bättre arbetssätt och service till kärnverksamheten
Flera institutioner inom den Naturvetenskapliga fakulteten utvecklar samverkan inom olika arbetskategorier. Det börjar ge resultat i form av värdefullt erfarenhetsutbyte på flera områden, något som ger effektivare processer och slutligen bättre service till kärnverksamheten.

I mitten på september träffades ACES, Stockholm Resilience Centre samt institutionerna för astronomi, fysik, matematik och meteorologi på Sånga Säby Hotell & Konferens för att vidareutveckla utbyten av erfarenheter och kunskap mellan olika yrkeskategorier.
Idén till samarbetet växte fram bland de administrativa cheferna från de här institutionerna. Under drygt ett år har cheferna haft ett eget nätverk och upplevt att det har gett dem mycket, både i form av möjligheten att bolla idéer, lära av varandra och hitta sätt att effektivisera arbetet. Utifrån de erfarenheterna såg de att detta även kan vara en bra modell för medarbetarna.
På konferensen befann sig medarbetare inom administration, studieadministration, ekonomi, HR, IT och kommunikation som delades in i grupper motsvarande sina respektive yrkeskategorier. Där diskuterades verktyg, arbetsmetoder och daglig samverkan. Detta är det senaste i en rad av möten där man genom samverkan uppnår mer enhetliga och därmed effektivare arbetssätt och processer.
Utöver yrkesspecifika workshops, gavs också en föreläsning om Time management för att effektivisera arbetstid och minska stress. Studievägledarna berättade också om hur de fått ett effektivare samarbete genom personliga möten.
Under konferensens andra dag gavs en introduktion till Office 365, följd av diskussioner åter igen i grupper indelade efter yrkeskategorier om möjliga fördelar. Ett exempel är att flytta mycket kommunikation och samverkan från Outlook till Teams, som till skillnad från Outlook är skapat för samarbete.
Ett annat exempel på effektiv samverkan är Natfaks kommunikatörer, som också har ett nätverk där man diskuterar frågor som studentrekrytering, webbmigrering, sociala medier med mera. Utöver det finns även ett fördjupat samarbete om den årliga Arbetsmarknadsdagen, som ger synergier i produktion av innehåll, som även används för studentrekrytering.
Universitetsdirektören Åsa Borin var på plats på morgonen under konferensens andra dag och pratade om vikten av ett gott samarbete med såväl kärnverksamheten som mellan lokalt stöd som central förvaltning. Konferensen avslutades med en teambuilding-tävling utomhus.
Senast uppdaterad: 30 september 2025
Sidansvarig: Matematiska institutionen