Olle Josephson-seminariet
Olle Josephson-seminariet var ett årligen återkommande seminarium vid Institutionen för svenska och flerspråkighet 2017–2025 inom ramen för Högre seminariet i nordiska språk. Olle Josephson är professor emeritus i nordiska språk och seminariet anknöt på ett eller annat sätt till hans mångsidiga verksamhet.
Olle Josephson-seminariet inom Högre seminariet i nordiska språk tillhör forskningsområdet Svenska och nordiska språk.
Svenska och nordiska språk (Forskningskatalogen)
Kalender
Samtliga högre seminarier och kollokvier vid institutionen
Denna sidas webbadress: su.se/svefler/ollejosephsonsem
Arkiv
Arkiv Olle Josephson-seminariet 2018–2024 (194 Kb)
Om Olle Josephson
Olle Josephson, professor i nordiska språk, pensionerades från Institutionen för svenska och flerspråkighet 2017, där han med längre eller kortare avbrott varit verksam sedan slutet av 1970-talet.
Under perioden 2000–2008 var han chef först för Svenska språknämnden, sedan för Språkrådet. Hans forskning under 2000-talet har därför kretsat mycket kring språkvård och språkpolitik. Men han har också sedan längre tillbaka forskat om sakprosa, textanalys och skrivande. Ibland har detta arbete haft anknytning till skola eller högre utbildning, ibland har det handlat om folkligt skriftbruk i historiskt perspektiv, gärna med folkrörelseanknytning.
Han är också känd för en bredare allmänhet genom språkspalter i Svenska Dagbladet, och i andra medier.
Senast uppdaterad: 22 oktober 2025
Sidansvarig: Institutionen för svenska och flerspråkighet