Studentexpedition

Rum: B598
Besöksadress: Södra huset, hus B, plan 5, rum B598
E-post: expedition.romklass@su.se
Besökstid:
Måndag, tisdag kl. 11.30-12.30 samt torsdag  kl. 13-14
eller enligt överenskommelse

Telefontid:
Måndag, tisdag och torsdag Kl.10-11*

Telefon:
08-16 3437 (Franska)
08-16 2922 (Italienska, Klassiska språk, Spanska)
08 16 4267 (Portugisiska *måndag, tisdag och fredag 10-11.)
08-16 3436 (Latinamerikastudier)

Studievägledare & internationella koordinatorer

För frågor om behörighet, studieplanering, tillgodoräknande, Erasmusutbyte och karriär.

Eva Andersson 

FranskaStudievagledare.franska@su.se
Grekiska (antik) och Latin: Studievagledare.klassiska@su.se
Södra huset, hus B, plan 5, Rum: B588
Mottagning: Tisdag 11:30-12:30, torsdag 11:30-12:30 (i övrigt efter överenskommelse)
Telefontid: Tisdag 10-11, torsdag 10-11
Tfn: 08-16 2890

Anne-Cathrine Laurell 

Italienska: studievagledare.italienska@su.se
Latinamerikastudier: studievagledare.latinamerikastudier@su.se 
Södra huset, hus B, plan 5, rum B594
Mottagning: Måndag och tisdag 11.30-12.30 (i övrigt efter överenskommelse).
Telefon: 08-16 3436
Telefontid: Måndag, tisdag och torsdag 10-11 

Gunnel Näsman

Spanska: Studievagledare.spanska@su.se 
Portugisiska: Studievagledare.portugisiska@su.se 
Södra huset, hus B, plan 5, rum: B592 
Mottagning: Tisdag 11.30-13 och onsdag 13-14 (i övrigt efter överenskommelse)
Telefon: 08-16 2503
Telefontid: Tisdag 10-11, onsdag 14-15

Amanuens grekiska & latin 

Amanuensen har hand om försäljning av kurslitteratur för latin och grekiska, samt ger stödundervisning på Latin I och Latin II. I mån av tid kan amanuensen även erbjuda individuellt studiestöd. Det går även bra att kontakta amanuensen angående frågor om översättning inom latin och grekiska.

Johanna Koivunen

amanuens@klassiska.su.se 
Södra huset, hus B, plan 4, rum: B443
Mottagning efter överenskommelse
Telefontid: Måndagar 14-15. 
Tfn: 08-16 3465

Studierektorer
studierektor.romklass@su.se
Mottagning efter överenskommelse per telefon eller e-post

Franska
Hugues Engel
Tfn: 08-16 2931, rum B535

Italienska
Anna Gudmundson
Tfn: 08-674 72 67, rum B576

Latin, grekiska & portugisiska
Hans-Roland Johnsson
Tfn:08-16 2033, rum B560

Latinamerikastudier
Magnus Lembke
Tfn: 08-16 2889, rum: B5155

Spanska
Ken Benson
Tfn: 08-16 34 94, rum B551